Електронне портфоліо учасника Всеукраїнського
конкурсу "Шкільна бібліотека - 2020" в номінаціі "Бібліотека - територія читання_Чеботар".
МЕТОД ПРОЕКТІВ В ШКІЛЬНІЙ БІБЛІОТЕЦІ
«Метод проєктів дає можливість
здобути необхідні для життя знання».
Т. Рихлик
Пріоритетним завданням сучасної школи є підготовка дитини до життя: виховання особистості дитини, здатної самостійно здобувати інформацію, вирішувати проблеми, використовувати власний досвід, критично мислити, вміти співпрацювати, організовувати свою роботу. У цьому контексті роль бібліотеки в житті школи незаперечна. Адже бібліотека — це живий організм, що постійно росте і змінюється на вимогу часу.
Сьогодні невпинно зростають вимоги щодо ролі і значення шкільної бібліотеки у навчально-виховному процесі. Саме шкільна бібліотека є не лише джерелом інформації, місцем для проведення різних цікавих заходів, осередком спілкування, але й центром інформаційного супроводу інтелектуального розвитку школяра та підвищення педагогічної майстерності вчителя.
У бібліотеці створюються умови, які стимулюють самоосвіту та потребу в опануванні основ інформаційної культури. Питання бібліотечно-бібліографічної грамотності завжди були актуальними. Тому провідним у роботі бібліотеки залишається виховання любові до книги, культури читання, уміння користуватись бібліотекою. Коли читач вільно орієнтується в інформаційному просторі, він зможе почерпнути для себе максимум потрібної інформації, що в свою чергу створить нові можливості для розвитку особистості. Тому бібліотека здійснює пошук оптимальних шляхів зацікавлення учнів книгою, спонукання до творчості, самостійності, підвищення розумової активності.
Учні із задоволенням приймають такий тип навчання, коли розуміють, що бібліотекарі готові приймати від них різні відповіді і рішення проблеми. Так у шкільній бібліотеці знайшли широке використання ідеї проектного навчання.
Проєкт — це вид навчальної діяльності, в якому задіяні досвід, уява, знання та величезне бажання поділитися ними з іншими.
Проєктна діяльність змушує дітей по-новому подивитись на свої можливості, дає відповідь на запитання «А навіщо мені це потрібно?». Метод проєктів завжди орієнтований на самостійну діяльність учнів: індивідуальну чи групову, яку вони виконують протягом певного проміжку часу.
Незалежно від типу проєкту, терміну його реалізації, кількості учасників та інших характеристик проектна робота мотивує пізнавальну діяльність. Працюючи над проєктом, учні проводять невеличку дослідницьку роботу з обраної теми чи проблеми. Зосереджуючи увагу на темі, діти мають можливість збагатити власні знання, порівняти власні уявлення з набутими знаннями, що говорить про особистісно-орієнтованість методу.
Також проєктна діяльність, яку організовує бібліотека, має ще й змагальний характер, адже її проводять на паралелі декількох класів, кожен з яких намагається представити кінцевий продукт творчої проектної діяльності як найкраще
У ході реалізації проєкту учні:
-
займають активну творчу позицію;
-
набувають досвіду дослідницької діяльності;
-
широко використовують бібліотечні фонди та ресурси мережі Інтернет;
-
аналізують та систематизують зібраний матеріал;
-
працюють у групі, усвідомлюючи відповідальність за результати спільної роботи;
-
планують власну діяльність, розподіляючи час;
-
вчаться виступати перед аудиторією;
-
презентують та оцінюють результати своєї проєктної діяльності.
Використання цього методу у бібліотечній роботі має загальноосвітню цінність, адже сприяє розвитку ініціативності, незалежності, уяви, самодисципліни, співпраці з іншими учнями, вчителями, бібліотекарями. Діти не мають на меті отримання відмінної оцінки з будь-якого навчального предмета, а хочуть набути власний позитивний досвід та корисні дослідницькі навички. Відповідно, завданням бібліотекаря є створення ситуації успіху, заохочення до виконання того виду пошукової, навчальної діяльності, яка їм подобається і якій вони надають перевагу. Досягти успіху можна лише чіткою організацією, створенням атмосфери доброзичливості, наданням кожному учню можливості проявити себе, відчути власну значущість. У дитячому віці важливим є творчий процес. Там, де є творчість, ентузіазм, партнерство — там буде й успіх. Треба лише поставити мету.
А найголовнішим є те, що для користувачів бібліотеки все починається і закінчується у бібліотеці та за їх активної участі.
Впровадження методу проєктів у бібліотечну діяльність — одна з найперспективніших складових освітньо - виховного процесу, яка спрямована на всебічний розвиток особистості. Робота у цьому напрямі не пропаде даремно, адже користувачі, здобувши цінний досвід у ході роботи над проектом, розроблятимуть по справжньому професійні проекти в майбутньому, стануть чудовими спеціалістами і просто порядними, організованими та відповідальними людьми.
Сьогодні метод проєктів визнано як один із найефективніших засобів активізації пізнавальної діяльності учнів, тому він досить широко застосовується і в нашій бібліотеці.
Навчання та виховання без книжки неможливе. Хороша книга поряд зі словом вчителя чи бібліотекаря найсильніше впливає на душу дитини. Тому обов’язок шкільного бібліотекаря – привернути увагу учня до книжки, і разом з педагогічним колективом зробити для цього все необхідне.
Вашій увазі пропоную розробки двох проєктів:
-
«Дитинства чудова країна» по творчості В.Нестайка"
-
«Є в Шевченка народження дата - дати смерті в Шевченка нема» - до річниці від дня народження Т.Г.Шевченка