Електронне портфоліо учасника Всеукраїнського
конкурсу "Шкільна бібліотека - 2020" в номінаціі "Бібліотека - територія читання_Чеботар".
ПОРАДИ КОМПЕТЕНТНОМУ ЧИТАЧЕВІ
Сьогодні перед школою постає завдання - не просто дати учням певні знання, а й сформувати таку людину, котра була б здатна використати отриману інформацію, творчо мислити, приймати рішення і адаптуватися до будь-яких умов, вміти застосовувати набуті знання в житті.
На мій погляд, докорінно змінилась і роль бібліотекаря в школі: від працівника, який видавав книги і підручники - до спеціаліста в сфері нових інформаційних технологій, який у співдружності з учителями повноцінно забезпечує інформаційно-бібліотечне обслуговування всіх напрямів навчально-виховного процесу.
Бібліотека — це найважливіше і найперше джерело інформації для вчителів - предметників, важливою ланкою роботи якої є фактичне розуміння вчителем і бібліотекарем роботи один одного, їх взаємодія, взаємоповага, намагання точно і чітко виконувати свої функції. Працюючи в тісному контакті з учителями, бібліотекар використовує всі можливості співробітництва; надає цілеспрямовану допомогу учням в опануванні знаннями з навчальних предметів, знайомить із різноманітними джерелами інформації, навчає розуміти їх, користуватися ними; виховує творчого читача.
ЯК НАПИСАТИ РЕФЕРАТ
-
Визначити тему.
-
Підібрати літературу.
-
Документи, першоджерела;
-
Монографії, довідники, збірники;
-
Газетні та журнальні матеріали.
-
-
Грунтовно вивчити літературу.
-
Скласти первісний варіант плану майбутнього реферату.
-
Виділити основні питання.
-
Систематизувати опрацьований матеріал.
-
Остаточно продумати та уточнити план реферату. Обов’язково включити в план актуальні теми і їх значення.
-
Написати реферат.
-
У кінці реферату слід подати список використаної літератури.
ЯК ПРАЦЮВАТИ З ДОВІДНИКОВОЮ ЛІТЕРАТУРОЮ
Навіть найрозумніша людина в світі не може пам'ятати усі великі події сучасного та минулого, численні дати, цифри, факти.
Доповнюють пам'ять людини книги, які все знають: словники, довідники, енциклопедії. Ці книги – друзі нашої пам’яті , вони дають відповідь на будь – яке питання.
Як саме ці книги побудовані? Як ними користуватися в роботі?
Словники
Найпростіші з них – словники. Зібрані у них слова, розташовано в алфавітному порядку.
Майже всі ми ними користуємося, коли не знаємо, як писати те чи інше слово. Наприклад, коли вас цікавитиме значення слова, історія його походження, то користуйся тлумачним словником. Прикладом тлумачного словника є словник російського вченого і письменника В Даля. Автор словника зібрав 200000 слів, кожне з них має пояснення і тлумачення. Цей словник надає велику допомогу при читанні російської дореволюційної літератури, пояснює слова, які нам сьогодні незрозумілі.
Під час читання газет і журналів ви часто зустрічаєтесь зі словами, які прийшли з інших мов народів світу, - тут вам допоможе «Словник іншомовних слів».
Кожен учень повинен мати відповідні навички роботи зі словниками. Уважно переглядати передмову до словників, знайомтеся з умовними позначками.
Енциклопедії
Нашим добрим помічником є енциклопедія. Саме слово прийшло з грецької мови і означає: «коло знань» У наш час енциклопедіями називають книги, у яких коротко викладено у певній системі наукові дані про техніку, культуру, природу, мистецтво та ін.
Як правило, матеріал в енциклопедіях розміщено В алфавітному порядку.
Винятком є Дитяча енциклопедія (ДЕ). У ній матеріал розташовано за системою знань. У її створенні брали участь педагоги, письменники, художники. Кожен том присвячено окремій галузі знань. ДЕ витримала кілька видань. У кожному томі вміщуються таблиці й різні допоміжні покажчики: хронологічний, алфавітний, бібліографічний. Останній рекомендує найбільш цікаві книги з теми, якій присвячено даний том.
ЯК ВИБИРАТИ КНИГУ
Зайшовши до бібліотеки треба звернутися до каталогів. У перекладі з грецької «каталог» означає «перелік». Отже, каталог - це перелік усіх книг, які є в бібліотеці.
Каталог необхідний кожній бібліотеці, він служить посередником між книгою та читачем.
Переглядаючи каталог, читач дізнається, чи є в бібліотеці потрібна йому книга, які книги є в бібліотеці з даної теми , які книги конкретного автора можна прочитати в даній бібліотеці.
В залежності від свого читацького призначення каталоги бувають алфавітні та систематичні. До якого звернутися, залежить від того, що знає читач про книгу.
У картотеках картки із назвами книг підібрані за окремими темами.
На книжкових виставках ти завжди знайдеш цікаві книги.
Переглянь бібліографічні покажчики. Це книги про книги. У них ти знайдеш анотації - короткі розповіді про книги і поради що читати.
Ти можеш сам вибирати книгу з полиць відкритого доступу.
ЯК ПРАЦЮВАТИ З ПІДРУЧНИКОМ
-
Прочитай увесь заданий текст, глибоко вдумуючись у його зміст. Пам'ятай, що читання підручника без напруження думки – марна трата часу.
-
Працюй завжди з ручкою або олівцем у руках.
-
Засвоєнню допоможуть схематичні малюнки та записи.
-
Поділи подумки текст на частини і знайди основну думку.
-
Читаючи текст, пов’язуй його з часом, картою, графіками, схемами підручника. Пам'ятай, що без хронології та карти немає історії.
-
Порівнюй, зіставляй вивчений матеріал, факти, явища з іншими.
-
Складай короткий усний (письмовий) план прочитаного.
-
Намагайся знайти в тексті відповідь на кожне запитання, наведене в кінці параграфа.
-
Привчай себе до самоконтролю: обов'язково перекажи вголос або про себе заданий матеріал спочатку по частинах, а потім у цілому весь параграф. Роби це так, щоб словам було тісно, а думкам - просторо.
-
Завжди виконуй домашні завдання.
-
Долай труднощі, а не тікай від них. Наполегливо і систематично працюй над книжкою.
ЯК ДОГЛЯДАТИ ЗА КНИГОЮ
Книга - це мудрий, розважливий, найвірніший наш друг, який повсюдно з нами протягом усього життя. Книга навчає любити свою рідну землю, викликає почуття дружби до інших народів, виховує почуття патріотизму. Книга навчає рідної мови, вчить відчувати красу слова і усвідомлювати його велику силу. Книга вчить бути чесними, працьовитими. Багато людей дбайливо створюють підручники. Отож і працювати з ними потрібно акуратно, пам’ятаючи, що книжка має прожити довге життя. Для цього існують прості:
Правила поводження з книгою
-
Обгорни книгу в папір - не бруднитиметься обкладинка.
-
Не читай книгу під час їжі - можеш забруднити її.
-
Не клади в книгу олівців, ручок та інших товстих предметів – від цього рветься палітурка.
-
He загинай ріжків на сторінках книги - ріжки відриваються і псується книга - зроби собі для книги закладку.
-
Не рви сторінок, не малюй і не пиши нічого в книзі, не роби в ній ніяких поміток.
-
Не перегинай книгу - від цього вириваються сторінки.
-
Перегортаючи прочитану сторінку, держи її за верхній край.
-
Не читай книгу на сонці та біля нагрівальних предметів.