Електронне портфоліо учасника Всеукраїнського
конкурсу "Шкільна бібліотека - 2020" в номінаціі "Бібліотека - територія читання_Чеботар".
Вітаю Вас.
Завідувачка бібліотекою: Чеботар Людмила Петрівна
Роль бібліотеки в житті школи незаперечна . Її послугами користуються як учні , так і вчителі й батьки . Давно відома істина : книга – невичерпне джерело знань , мудрий друг і порадник , постійний життєвий супутник людини . Як величезне досягнення розуму , книга стала потребою , без неї , без друкованого слова не можна уявити ні наших свят , ні буднів , ні будь – яких справді помітних успіхів , де б ми не працювали .
ОПИС ОСОБИСТОГО ДОСВІДУ
Згідно із статті 19 Закону України “Про освіту” одною з ланок навчально – виховного процесу є бібліотека . Найважливішим завданням роботи шкільної бібліотеки є завдання середньої освіти : “… виховання шанобливого ставлення до родини , поваги до народних традицій і звичаїв , державної та рідної мови , національних цінностей українського народу та інших народів і націй .”
Національна доктрина розвитку освіти України у ХХІ столітті визначила , що головною метою української системи освіти є створення умов для розвитку і самореалізації кожної особистості . Користуючись загальними нормативно – правовими документами шкільна бібліотека працює в тісному контакті з педагогічним колективом .
Школа укомплектована 36 класами, де навчається 849 учнів та працюють 68 педагоги.
Відродження й розвиток Нової Української школи — одне з головних завдань у розбудові Української держави. І в його розв'язанні неабияка роль належить шкільним бібліотекам, як культурно-освітнім, методичним та інформаційним центрам із питань пропаганди книги, задоволення національно-культурних запитів школярів, педагогів, батьків.
Читання – це багатогранне, але цілісне явище, яке пронизує усю систему виховання та освіти. Нині вже давно в минулому та доба, коли українці вважалися найосвіченішою нацією, бо підростаюче покоління дедалі більше байдужіє до книги. Тому сьогодні про низький рівень цікавості молоді до читання щонайменше треба гучно говорити, але найкраще - спробувати змінити становище. Потреба молоді читати не постане сама собою, її треба прищеплювати і розвивати, аби поняття «читати» стало синонімом таких понять, треба говорити про це, діяти! І чим швидше ми будемо вживати відповідні заходи – тим краще буде для нас самих.
Вміння читати і розуміти прочитане мають загально навчальний характер, а їх сформованість в учнів сприяти ефективній навчальній діяльності з усіх предметів.
Адже уміння читати – здатність підлітків використовувати зміст прочитаного для досягнення власних цілей, розвитку їх знань і можливостей, активної участі в житті суспільства.
Отже, основне завдання шкільної бібліотеки і шкільного бібліотекаря зокрема — привити дитині любов до книги, навчити учнів-читачів користуватися бібліотекою, її фондами, довідково-бібліографічним апаратом.
Формування освіченої, творчої, компетентної особистості, створення передумов для розвитку здібностей молоді, формування готовності й здатності до самоосвіти — це одна з найважливіших методичних проблем, яку вирішує наша бібліотека сьогодні і головна мета моєї роботи.
Діяльність бібліотек має величезне значення для життя суспільства.
Шкільний бібліотекар перш за все повинен любити дітей. Наш читач – це людина з індивідуальними особливостями і запитами. Сьогодні ми з читачами повинні бути контактними, товариськими, вміти розуміти і слухати, знаходити потрібний тон в розмові. Змінюватися повинні не тільки читачі, фонди, матеріально-технічна база бібліотек, а й бібліотекарі. Я в своїй роботі намагаюся бути сучасною і йти в ногу з технічним прогресом. Вчитися самій і навчати інших – це моє професійне кредо.
Головною метою моєї участі в конкурсі є обмін досвідом з колегами, презентація власних доробок та творчих проєктів, якими повсякчас користуються класні керівники та вчителі-філологи нашої школи. Тому плоди моєї праці були помічені та нагороджені. Так, в 2017 році посіла ІІ місце в районному ярмарку педагогічних ідей за літературно-мистецький проєкт «Дитинства чудова Країна».
Працюючи тривалий час шкільним бібліотекарем, мимоволі замислююсь над питанням: якою повинна бути сучасна бібліотека?
Сучасна бібліотека – це комфортний, привітний центр, обладнаний новою сучасною технікою. Реалії сьогодення вказують на те, що особистість потребує спілкування, самореалізації. В нашому жорсткому, неспокійному світі бібліотека повинна залишатися осередком духовності, спокою, моральності, бути центром, який має доступ до різних сучасних джерел інформації, центром культури, дозвілля, відпочинку. Бібліотека має залишатися храмом духовності і кабінетом номер один у школі.
Тому, щоб реалізувати потреби сучасного читача, в нашій бібліотеці щотижня проводяться майстер-класи, тренінги, подорожі, квести, зустрічі з видатними людьми та багато інших заходів. Ми даємо дітям можливість подивитись на світ іншими очима. І така активна діяльність дає свої плоди. Читачі нашої бібліотеки є лауреатами та призерами різноманітних конкурсів: в 2016, 2017 роках займали перші місця в районному та обласному конкурсах «Найкращий читач» і були нагороджені поїздками до Львова.
В результаті багаторічної роботи шкільним бібліотекарем, я дійшла висновку, що будь-який матеріал сприймається читачами краще і розвиває їх творчий потенціал, якщо бібліотечні уроки і виховні заходи проходять в цікавій ігровій формі. А великий попит на ту чи іншу книжку, коли книжкові виставки яскраво оформлені.
Робота бібліотеки направлена на задоволення читацьких потреб , удосконалення навчально – виховного процесу в школі , вихованню культури читання і бібліотечно – бібліографічної грамотності , всебічно сприяти підвищенню фахової педагогічної майстерності вчителів , батьків шляхом популяризації педагогічної літератури .
Навчити учнів – читачів користуватися книгою , фондами бібліотеки , її довідковим апаратом є головним завданням популяризації бібліотечно – бібліографічних знань. З цією метою ми використовуємо такі форми роботи , як індивідуальні та рекомендаційні бесіди , бібліотечні уроки з основ бібліотечно – бібліографічної грамотності школярів такі , як :
«Правила спілкування з книгою», «Структура книги»,
“Звідки прийшла книга”, “Як берегти книгу”,
“Як користуватися довідковою літературою”,
“Словник – весь Всесвіт в алфавітному порядку”
В учнів початкових класів викликають захоплення екскурсії до бібліотеки “Подорож у Читай – місто» (додаток №3), бібліотечний урок “1000 –і мудреців під одним дахом” для учнів 3 - 4 класів .В учнів середньої та старшої ланки:Участь в літературно – мистецькому проекті «Дитинства чудова країна», а саме: Екскурсія книжковою виставкою «Славетний Тореадор із Васюківки». «Дитинства чудова Країна» - презентація творчості В.З.Нестайка для учнів 6 кл. (додаток №1), вікторина по творам Нестайка «Мандрівка в Країну Дитинства»», інтелектуальна гра «Барви рідного слова» (додаток № 2) флешмоб читання віршів Шевченка , конкурс малюнків до творів Т.Шевченка, круглий стіл «Ідеал сучасної людини»( додаток №5).
Протягом жовтня в рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек «Бібліотека НУШ – простір для освітніх можливостей кожного учня» проведено ряд заходів. Подорож – змагання «Козацькому роду нема переводу», екскурсія до бібліотеки , флешмоб з читання віршів «Цей дивний світ – бібліотека». Прозвучали вірші про Україну, мову, книгу і звісно про бібліотеку. Оформлені виставка малюнків «Бібліотека очима дітей», книжкова виставка «Зростаємо в демократії»
Велике пізнавальне і виховне значення мають книжкові виставки , які бувають постійно діючі та тематичні вони присвячуються різним подіям суспільного і громадського життя в нашій країні . Їх мета - за допомогою художньої книги розширювати кругозір учнів . В бібліотеці створені і постійно діють книжкові виставки :
-
"Моя країна Україна"
-
"Свята і звичаї України";
-
"Полум’яні думи Кобзаря”;
-
“Мово , моя материнська”;
-
“Татарбунари і татарбунарці”;
-
“Письменники рідного краю”;
-
"Символи України - наша святість";
-
“Закон і право”;
-
“Казкова країна”.
Оформлений “Куточок читача” де розміщені “Книжчині поради”, “Правила користування бібліотекою”, “Як читати книгу”, “Як писати відгук”.
Важливим показником рівня виховної роботи в школі є стан збереження навчальної книги . Працює штаб проєкту «Книзі довге життя». Члени штабу зібрали збірку віршів шкільних поетів “Шкільні роки чудові” і організували зустріч з шкільними поетами учнів 6 -Б класу на святі “До знань золотої скарбниці”. Провели зустріч зі шкільними поетами «Поезія – якийсь нестримний дотик до душі»для учнів 9 – 10 класів (додаток №4).
Діє виставка “Знайомтесь , нові книги”, а також випускаємо інформаційний бюлетень “Нові надходження” та “Методичні новини” з газет і журналів для вчителів . Коли надходять нові підручники пропонуємо вчителям – предметникам , що робить їх обізнаними при організації додаткової роботи з учнями з даної дисципліни – написати реферат , повідомлення .
З раннього дитинства малюка потрібно навчити так, щоб викликати в нього природну зацікавленість . Читання – це одне з основних джерел знань . Тому ми дуже ретельно готуємось до першої зустрічі з першокласниками . На початку навчального року з учнями перших класів в нашій школі регулярно проводяться екскурсії до бібліотеки . Намагаємось , щоб бібліотека мала святковий вигляд , щоб в ній була яскрава книжкова виставка розрахована на цей вік , готуємо питання вікторини з відомих їм казок , бо внаслідок цієї зустрічі з бібліотекою у дитини з’являється бажання скоріше стати її читачем . Під час екскурсії ми показуємо “книжчин дім” де живуть книги , розповідаємо про те , як створюється книга , чому треба бережно і з повагою ставитись до неї .
Бібліотека бере активну участь в проведенні предметних тижнів . Організовуємо книжкові виставки , тематичні огляди літератури , допомагаємо учням підготувати матеріал до оформлення стінгазет .
В школі є чимало обдарованих дітей , які є призерами не лише районних олімпіад , а й обласних . Інформацію для них шукаємо в періодичних , в довідкових виданнях . Запити читачів різноманітні : від пошуку інформації для підготовки уроків, рефератів з питань літературознавства, історії , географії до простих , як перегляд періодичних новин .
До послуг читачів інформаційні розкладки , більше 30 тематичних папок з газетно – журнальними вирізками , що дає змогу швидко зорієнтуватися і знайти потрібну інформацію .
Для дітей , які потребують посиленої уваги , складено індивідуальні плани читання ; через спілкування під час видачі книжок здійснюється індивідуальна робота ; групові бесіди на теми : “Підліток на порозі злочинності”, “Дітям про пожежі і пожежників”, години спілкування “Історія виникнення етикету”, “Поведінка учнів в громадських місцях”, “Декларація про права дитини” , “Здоровий спосіб життя гарантія довголіття”.
В недалекому майбутньому шкільна бібліотека буде видозмінюватись . Вона повинна стати бібліотечно – інформаційним медіа – центром , але незмінним залишатиметься її завдання – забезпечувати духовний розвиток і саморозвиток особистості , навчати дітей пізнавати , працювати , стверджуватися .
У нашій школі вже зроблено перші кроки щодо забезпечення комп’ютерною технікою . В бібліотеці встановлено принтер, комп’ютер та підключений до мережі Інтернет. Учні за потреби користуються Інтернетом.
Сьогодні у шкільній освіті відбуваються корінні зміни : необхідно підготувати молодь до самостійного життя , до готовності приймати важливі рішення , бути свідомими громадянами України . Навчальний процес неможливий без книжки : підручника , творів художньої літератури , наукових та довідкових видань . Інформаційний простір пропонує читачеві надзвичайну кількість літератури . Книга – головний засіб навчання . Читати систематично і вдумливо навчає школа і багато в чому читацька доля дитини , я вважаю , залежить від того , наскільки майстерно шкільний бібліотекар , разом з вчителями , залучає її до книги , вчить оволодівати мистецтвом читання , пропагує книгу , закріплює читацькі навики , розвиває читацький смак і самостійність суджень , розширює діапазон читацького досвіду та знань .
Які б форми роботи з читачами не використовувались бібліотекою ( масові , групові , індивідуальні ) їх мета одна: виховувати любов до книги , прищеплювати дбайливе ставлення до неї .